historia klubu
HISTORIA KLUBU KAJAKOWEGO L.U.K.S. "KWISA" LEŚNA
W roku 1977 Alicja i Jerzy Stanuchowie zakładają sekcje kajakową w Leśnej. W tym czasie w mieście działają jeszcze inne sekcje, takie jak: piłka nożna, piłka siatkówka, tenis stołowy i ziemny a klub nosi nazwę M.G.K.S. "Włókniarz". Pierwsi trenujący zawodnicy i zdobywający medale na imprezach mistrzowskich to: Tymiński Robert, Jaworowicz Marek, Sztuba Bogdan, Krukowski Jarosław, Choiński Zdzisław, Michalik Waldemar, Wilczyńska Ewa, Pępkowska Małgorzata, Krakowiak Cezary.
Po pięciu latach pracy, uwieńczonymi wieloma wspaniałymi sukcesami, trenerzy Stanuchowie w 1982 roku wyjeżdżają z Leśnej do rodzinnego Nowego Sącza. Po ich wyjeździe sekcja przez kolejne pięć lat boryka się z wieloma trudnościami. Poszukiwanie przez Zarząd klubu nowego trenera nie przynosi pozytywnego rezultatu. Krótko sekcję prowadzi były zawodnik Bogdan Dąbrowski, ale mimo szczerych chęci nie udaje mu się organizacyjnie wszystkiego ogarnąć. W tym czasie władze klubowe nie zajmują się sekcja kajakową, tylko piłką nożna. Nikt mu nie pomaga i dlatego szybko rezygnuje z pracy. Przez pewien okres sekcja przeżywa powolny upadek i postępuje nieuchronne zawieszenie jej działalności. W tym okresie zawodnicy niejednokrotnie organizują sami wyjazdy na zawody, a na treningach, trenują sami bez szkoleniowca.
W 1988 roku Bogdan Sztuba jeden z najzdolniejszych wychowanków trenerskiego duetu Stanuchów, podejmuje się trudu przejęcia i poprowadzenia sekcji. Dokonuje naboru nowych adeptów kajakarstwa górskiego i rozpoczyna pracę od podstaw. Przez następne trzy lata boryka się z problemami finansowymi, a na zawody jeździ z zawodnikami różnymi środkami transportu. Najpierw pociągiem, później żukiem lub nyską udostępnioną przez Z.P.J. " Dolwis". W tym okresie człon drużyny tworzą tacy zawodnicy jak: Kieler Ireneusz, Jaworowicz Adam, Trubisz Dariusz, Pińkowski Mariusz, Pentidis Mariusz, Walczak Dariusz, Mazur Grzegorz. Zawodnicy ci już w 1992 roku stają na podium Mistrzostw Polski. W tym czasie do sekcji dołączają Waldemar Pytlos i Waldemar Zajdel.
W roku 1995 sekcja ma już zawodników w kadrze Polski Juniorów, którzy startują na Mistrzostwach Europy Liptovski Mikulasz są to: Labiszak Marcin, Dudziński Robert, Sztuba Jacek. Pojawiają się pierwsi sponsorzy, firma "Szklik" z Wrocławia Krawiec Mirosław z Małżonką, "Master Fruits" hurtownia owoców cytrusowych z Wrocławia Rorbach Mieczysław, oraz Hotel Leliwa.
Rok 1996 pierwszy wielki sukces, zawodnicy zdobywają Mistrzostwo Polski w zjeździe na rzece Białce w konkurencji Kz 1 x 3, bracia Sztuba Bogdan i Jacek, Kieler Ireneusz.
25 listopada 1996 r. w wypadku samochodowym ginie nasz wspaniały kolega, zawodnik i przyjaciel, Kieler Ireneusz. Był jednym z najlepszych zjazdowców w Polsce, zdobywca ośmiu medali na Mistrzostwach Polski.
Rok 1997 powódź niszczy tor kajakowy. Przepływające rzeką Kwisą 150 m3 wody na sekundę zmiotło wszystkie trzydzieści pięć cofek, zbudowanych ręcznie przez zawodników. Dzięki pomocy Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki już w 1998 r. tor został odbudowany, a cofki usypane z kamieni, zostały zalane betonem. Nasz najlepszy zawodnik Sztuba Jacek zostaje powołany do kadry w Kajak Polo i startuje na Mistrzostwach Europy w Niemczech.
Rok 1998 to historyczne pierwsze Mistrzostwo Polski Seniorów w Kajak Polo Bydgoszcz w składzie: bracia Bogdan i Jacek Sztuba, Robert i Adam Dudziński , Szczygieł Jacek, Labiszak Marcin, Piórkowski Łukasz, Zalewski Artur. W tym czasie Sztuba Jacek i Szczygieł Jacek biorą udział w Mistrzostwach Świata Seniorów w Kajak Polo w Aveiro, Portugalia. Sekcja zakłada Uczniowski Klub Sportowy przy gimnazjum w Leśnej.
Rok 1999 zawodnicy zdobywają Mistrzostwo Polski w konkurencji Cs 2 x 3 w Wietrznicy a Dudziński Adam i Piórkowski Łukasz zdobywają V - ce Mistrzostwo Europy w konkurencji Cs 2 x 3. Kaczmar Grzegorz jest czwarty w Solkan na Słoweni. A zawodnicy, Sztuba Jacek i Szczygieł Jacek wraz z drużyną z Polski zajmują X miejsce na Mistrzostwach Europy Seniorów w Kajak Polo, Mechelen w Belgii.
Rok 2000 Dudziński Łukasz zdobywa Mistrzostwo Polski Młodzików w slalomie, w Wietrznicy. Dzudzińki Adam i Piórkowski Łukasz zajmują V - miejsce na Mistrzostwach Świata.
Rok 2001 Horyńczuk Mirosław i Sztuba Edwin Zdobywają Mistrzostwo Polski Juniorów w Zjeździe, Nowy Sącz. Młodzicy wygrywają Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Kajak Polo dziewcząt i chłopców. Sztuba Jacek i Szczygieł Jacek startują na Mistrzostwach Europy Seniorów w Kajak Polo w Bydgoszczy, zajmują X miejsce. Urząd miasta przekazuje nie odpłatnie barak paliwowy na potrzeby klubu. Barak remontujemy i przerabiamy go, na szatnię oraz hangar na sprzęt.
Rok 2002 Leśna wygrywa Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, pod zaporą Złotnicką. Po raz kolejny zdobywamy medal w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kajak Polo w Bydgoszczy. Sztuba Jacek startuje z reprezentacją na Mistrzostwach Świata Seniorów w Kajak Polo, Essen w Niemczech - XIII miejsce.
Rok 2003 dwa medale w Mistrzostwach Polski Juniorów w Kajak Polo, chłopcy i dziewczęta w Kaniowie oraz dwa medale w konkurencji Seniorów w Kajak Polo mężczyzn i kobiet w Bydgoszczy. Dudziński Łukasz i Sztuba Jacek startują na Mistrzostwach Europy Seniorów w Kajak Polo Kirlkock w Irlandii. Następuje odłączenie sekcji kajakowej od sekcji piłki nożnej. Zostaje wybrany Zarząd Klubu sekcji kajakowej, prezesem zostaje Zajdel Waldemar, który przez wcześniejsze lata prowadził sekcję jako kierownik.
Rok 2004 II - miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Kajak Polo w Kaniowie. Dwa medale Dobrowolskiego Dawida w Mistrzostwach Polski Juniorów w slalomie w Wietrznicy. Trzy medale w Kajak Polo młodzików i dwa brązowe w mistrzostwach Polski Seniorów i Seniorek w Kajak Polo w Bydgoszczy. Dudzińki Łukasz zostaje Mistrzem Polski Juniorów w slalomie kajakowym, w Wietrznicy. Nasz klub zostaje zarejestrowany w zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych.
W roku 2004, 31 zawodników 97 razy wyszło na podium.
Rok 2005 Dobrowolski Dawid zdobywa Mistrzostwo Polski Juniorów w slalomie w Drzewicy. Zdobywamy: dwa brązowe medale w Mistrzostwach Polski Seniorów w slalomie w konkurencji Ks 1 x3 i w Cs 1 x3 w Krakowie, srebrny medal w Mistrzostwach Polski Seniorów w Kajak Polo w Bydgoszczy, a Dudziński Łukasz zdobywa brązowy medal na Mistrzostwach Europy U-21 w Kajak Polo w Madrycie, srebrny medal na Mistrzostwach Europy Juniorów w Slalomie Dobrowolski Dawid w Solkan na Słowenii.
W roku 2005 35 zawodników 105 razy wychodzi na podium.
Rok 2006 Brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów w Kajak Polo w Kaniowie i Brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w Kajak Polo w Choszcznie Srebrny medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kon Cs - 2 w Drzewicy Dobrowolski Dawid, Groberski Gracjan. Brązowy Medal na Mistrzostwach Europy Juniorów w slalomie Dobrowolski Dawid w Nottingam Wielka Brytania.
Urząd miasta przekazuje nieodpłatnie dla sekcji niszczejący basen. Remontujemy go własnymi środkami i przystosowujemy go do gry w Kajak Polo, wreszcie możemy w normalnych warunkach przygotowywać się do mistrzostw. Chcemy kandydować do organizacji Mistrzostwa Polski Seniorów w Kajak Polo 2008 r.
Pełna nazwa klubu od 2006 roku to: Ludowo Uczniowski Klub Sportowy Kwisa Leśna. Z funkcji prezesa rezygnuje wieloletni działacz Zajdel Waldemar. Zarząd wybiera nowego prezesa. Zostaje nim Fabijański Artur wspomagający finansowo sekcje od paru lat.
Pojawili się następni sponsorzy Firma przewozowa F.K. Team Krzysztof Kadej i Fijałkowski Marcin. Krzysztof Gorlach , Stelzer Grzegorz, Firma przewozowa "Bielawa" Krzysztofa Bieleckiego. Hotel "Leliwa", Fabryka "Baworowo".
Tym razem płynące rzeką Kwisą 130 m3 wody na sekundę rozmywa brzegi, niszczy całkowicie sześć cofek i zrywa kilka bramek. Udaje się jednak szczęśliwie przeprowadzić zawody Pucharu Polski i Młodzieżowych Mistrzostw Polski w slalomie.
Najbardziej utytułowani zawodnicy w 2006 roku to Dobrowolski Dawid członek kadry juniorów, brązowy medalista Mistrzostwach Europy 9 razy na podium w minionym sezonie. Sztuba Igor czołowy zawodnik wśród młodzików w Polsce: 12 razy na podium, obecnie uczeń S.M.S. w Krakowie. Rożniakowska Natalia czołowa młodziczka w Polsce: 9 razy na podium. Ośmioletni Sztuba Kacper najmłodszy zawodnik w kraju, jako czterolatek rozpoczął starty w zawodach, a w swoim dorobku ma już osiem medali i tyleż pucharów, ostatni puchar z kancelarii Prezydenta RP.
W sezonie w 2006 r. 32 zawodników, aż 111 razy wyszło na podium w kraju i za granicą zdobywając 15 złotych, 17 srebrnych, 12 brązowych medali, oraz 21 pucharów.
W latach 2007 - 2009 co roku szkoli się po około 60 zawodników, a zajęcia odbywają się 6 - 7 razy w tygodniu. Szkoleniem zawodników zajmuje się instruktor Bogdan Sztuba i Jacek Sztuba. Pełna nazwa klubu to Ludowo Uczniowski Klub Sportowy "Kwisa" Leśna.
Okres zimowy listopad - luty, 1 trening biegowy, 2 treningi na sali, 2 treningi na siłowni, 1 trening na jeziorze, 1 trening na basenie, 1 trening na nartach. Okres wiosenno - jesienny, marzec - październik 7 treningów w tygodniu. Wszystkie treningi na wodzie w zależności od przygotowania do imprez, rzeka, jezioro, lub basen.
Rok 2007 przeprowadzamy rekreacyjne spływy kajakowe jeziorem Leśniańskim i Złotnickim. Organizujemy również spływy pontonowe z pod elektrowni do naszej wiaty, przy fabryce Baworowo, oraz zawody raftingowe na torze kajakowym.
Dawid Dobrowolski zostaje Mistrzem Polski Juniorów w slalomie w konkurencji Cs -2, a w Cs -1 zajmuje drugie miejsce. Jacek Sztuba zajmuje XIII miejsce w Mistrzostwach Europy seniorów w Kajak Polo we Francji.
Sztuba Jacek kończy kurs instruktorski i wreszcie klub posiada dwóch szkoleniowców, co na pewno poprawi poziom sportowy naszych zawodników.
Za pieniądze od sponsorów kupujemy 9 osobowego busa, który służy nam do transportu naszych zawodników. Niestety przy tak dużej szkolonej grupie zawodników nie spełnia on 100 % roli i w dalszym ciągu musimy korzystać z firm transportowych.
Próbujemy zachęcić młodzież szkolną do uprawiania naszej dyscypliny, przez pokazy gry w Kajak Polo na basenie i przybliżenie im funkcjonowania naszej sekcji.
Na prośbę zarządu klubu urząd miasta przekazuje na potrzeby sekcji nie wykorzystywane wc, stojące przy moście na Kwisie. Barak sanitarny przewozimy na basen.
Otrzymujemy pieniądze od D.Z. L.Z.S. za zajęcie II miejsca na Dolnym Śląsku, za które stawiamy wiatę na kajaki na basenie za kwotę 15 tyś. zł.
Otrzymujemy 12 tys. zł. z Urzędu Marszałkowskiego za zajęcie XI miejsca na Dolnym Śląsku na 280 klubów biorących udział w rywalizacji sportu dzieci i młodzieży. Całą kwotę przeznaczamy na zakup sprzętu sportowego dla zawodników tj. buty neoprenowe, spodenki, koszulki, peleryny, fartuchy, wiosła.
Po raz pierwszy od trzydziestu lat działania zarządu, a przede wszystkim Prezesa Artura Fabijańskiego i Zbigniewa Dudzińskiego prowadzą do efektywnego podwyższania warunków w naszej sekcji. Zamontowany zostaje kiosk ruchu nad torem, przekazany nam nieodpłatnie. Na torze slalomowym na rzece Kwisie pracuje koparka poprawiając rozmyte brzegi zniszczone po powodzi i pogłębia koryto. Resztę prac wykonujemy zaangażowaniem własnym i zawodników. Niestety nie otrzymujemy żadnej odpowiedzi na wniosek złożony do wojewody na odbudowę toru zniszczonego po powodzi. Wniosek opiewał na kwotę 360 tys. zł. i w znacznym stopniu poprawił by funkcjonalność toru.
Rok 2008 zakończyliśmy wieloma sukcesami, bo aż 39 zawodników 163 razy wyszło na podium w kraju i za granicą zdobywając 55 złotych, 55 srebrnych, 63 brązowe medale i 21 pucharów. Dzięki działaniu Zarządu Klubu udaje się pozyskać dwa baraki z granicy. Baraki stawiamy przy naszej wiacie, będą służyć dla zawodników jako szatnie. Niestety mimo coraz większych osiągnięć naszych zawodników na arenie międzynarodowej, borykamy się z brakiem zaplecza socjalnego jak: wc, natryski a klub nie posiada własnego pomieszczenia.
Zdobywamy dwa brązowe medale na Mistrzostwach Polski seniorów w kajak - polo w kategorii kobiet i mężczyzn. Zawody odbywają się na basenie w Leśnej. Niszczejący basen przekazało nam miasto rok wcześniej, a dzierżawimy go od domu kultury. Za przekazane nam 13 tyś zł. od miasta wyremontowaliśmy go. Pracą działaczy i zawodników przystosowaliśmy go do gry w Kajak Polo, wyremontowaliśmy szatnie, zamontowaliśmy natryski, wyremontowaliśmy nieckę, zrobiliśmy bramki do gry i poczyniliśmy wiele innych niezbędnych prac. Za przekazane nam pieniądze z L.Z.S. postawiliśmy wiatę na kajaki.
Najlepsi zawodnicy w sezonie 2008 to: Członek kadry narodowej Dawid Dobrowolski Złoty medalista Mistrzostw Europy w Krakowie w konkurencji zespołowej Cs 2 x 3, Mistrzyni Polski Natalia Rożniakowska, dwójka Gracjan Nykiel i Jakub Woźnicki zwycięzcy Ligi Młodzików dwudziestokrotnie na podium w sezonie 2008. Po wnioskach zarządu klubu urząd miasta przyznaje Dawidowi Dobrowolskiemu oraz Natalii Rożniakowskiej stypendium sportowe na okres jednego roku w wysokości 390 zł. miesięcznie oraz jednorazową nagrodę - oboje są członkami kadry narodowej.
Sezon 2009 rozpoczynamy pierwszego marca schodzimy na wodę. Pomocy udziela nam fabryka Baworowo udostępniając własną szatnię w której możemy przebrać się przed i po treningu. Ocieplenie klimatu w tym okresie powoduje topnienie śniegu, a płynące rzeką Kwisą 15 m3 na sekundę wykorzystujemy do treningów slalomowych.
Wspólne działanie i poszukiwania przez nowy zarządu owocuje w pojawieniu się sponsorów
Firma przewozowa FK Team, Gorlach Krzysztof, Stelzer Grzegorz, Firma przewozowa Bielawa, Hotel Leliwa, Fabryka Baworowo, firma Szklik i Master Fruits z Wrocławia.
Rok 2009 organizujemy pierwsze spływy kajakowe na rzece i na jeziorze Złotnickim i Leśniańskim oraz spływy pontonowe.
Po raz drugi jesteśmy organizatorami Mistrzostw Polski Seniorów w Kajak Polo, a Jacek Sztuba startuje w Mistrzostwach Europy Seniorów w Kajak Polo w niemieckim Essen i zajmuje z drużyną XI miejsce.
Podejmujemy rozmowy ze stowarzyszeniem osób niepełnosprawnych w Leśnej w celu szkolenia i rehabilitacji ich członków.
Składamy ofertę dla Zielonej Góry, gdzie w 2010 r. odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich i dostajemy organizację slalomu kajakowego.
Bierzemy udział w szkoleniu sędziów w Kajak Polo w Wałczu, gdzie delegujemy cztery osoby. Do szkolenia sędziów w slalomie w Krościenku wysyłamy następnych czterech sędziów. W sumie w Leśnej jest już 5 sędziów w Kajak Polo oraz 10 w kajakarstwie górskim
Składamy dwa wnioski do Urzędu Miasta, pierwszy o pomoc w napisaniu projektu o pozyskanie środków unijnych na kompleksowy remont basenu i przystosowanie go dla osób niepełnosprawnych. Drugi wniosek o pomoc w przejęciu gruntu, przy Fabryce Baworowo, aby w przyszłości wybudować siedzibę klubu na tym terenie.
Najlepsi zawodnicy sezonu 2009 to: Dawid Dobrowolski dwa czwarte miejsca na Mistrzostwach Europy, Natalia Rożniakowska vi-ce mistrzyni Polski juniorek, Jacek Sztuba - członek kadry narodowej w Kajak Polo, Sterioski Martin i Ubowski Rafał - dwadzieścia dwa razy na podium w 2009 roku i drugie miejsce w lidze młodzików.
Dziesięcioletni Sztuba Kacper - dwadzieścia jeden razy na podium w 2009 r.
W sezonie 2009 - 50 zawodników, aż 169 razy wyszło na podium w kraju i za granicą zdobywając, 57 złotych, 61, srebrnych, 51 brązowych medali, oraz 18 pucharów.
Rok 2010. W 35 plebiscycie na najpopularniejszego trenera i sportowca roku na pierwszym miejscu kibice typują Bogdana Sztubę a Dawid Dobrowolski jest czwarty. Od tego roku można przekazywać 1 % podatku na potrzeby sekcji. Sezon kajakowy w 2010 r. rozpoczynamy w marcu za szatnie służyć będą baraki pozyskane z granicy a za hangar służy nam w dalszym ciągu barak paliwowy przy fabryce Baworowo przekazanym nam przez miasto, który przystosowaliśmy na hangar na kajaki i szatnię. Dzięki uprzejmości Prezesa
Fabryki Baworowo w tym okresie korzystamy z szatni fabryki gdzie jest światło i ciepła woda.
Jesteśmy sekcją, której cele statutowe służą upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży. Jednocześnie realizujemy zadania w zakresie kultury fizycznej, korzystając z pomocy samorządów i jednostek poza terytorialnych.
Przez trzydzieści lat istnienia sekcji staraliśmy się budować coraz to mocniejsze fundamenty i w dalszym ciągu starajmy się, aby Leśna była zauważana na mapie naszego kraju.
Ogromne podziękowanie dla Zarządu Klubu, komisji rewizyjnej, społeczników, oraz rodziców za poświęcony czas i organizowanie życia sportowego w naszym mieście, niejednokrotnie z własnych środków.
|